District standings and schedules

All games kick off at 7 p.m. expect Class 4A District 5, which has a 7:30 p.m. start time.

Class 4A District 5
All      District
W   L     W   L
Bon-Farr   4    0
Indianola  4    0
Norwalk    3    1
Carlisle     2    2
Perry        0    4
Boone      0    4

Friday’s Games
Perry at Indianola
Carlisle at Bondurant-Farrar
Norwalk at Boone

Friday, Oct. 1
Bondurant-Farrar at Perry
Indianola at Norwalk
Boone at Carlisle
————————–

Class 4A District 6
All      District
W   L     W   L
Winterset  3   1
Glenwood  2   2
Lewis Cnt  2   2
DM HVR    1   3
CB Jeff      0   4
DC-G        0   4

Friday’s Games
Winterset at DC-G
CB Jefferson at CB Lewis Central
Glenwood at DM Hoover

Friday, Oct. 1
CB Jefferson at DC-G
DM Hoover at CB Lewis Central
Glenwood at Winterset
————————–

Class 3A District 6
All      District
W   L     W   L
Harlan    4  0
ADM       3  1
Creston   3  1
Atlantic   1  3
Knoxvl    0  4
Saydel    0  4

Friday’s Games
Atlantic at ADM
Saydel at Harlan
Creston at Knoxville

Friday, Oct. 1
ADM at Creston
Harlan at Atlantic
Knoxville at Saydel
————————-

Class 2A District 8
All      District
W   L     W   L
Grn Cnty  3   1      1   0
Red Oak   2   2      1   0
Clarinda   1   3      1   0
Clarke      3   1      0   1
DM CHR   1   3      0   1
Shendoh  1   3      0   1

Friday’s Games
Greene County at Clarinda
Shenandoah at Clarke
DMC at Red Oak

Friday, Oct. 1
Red Oak at Greene County
Clarke at DMC
Clarinda at Shenandoah
——————————–

Class 1A District 2
All      District
W   L     W   L
W-G         3   1     1   0
SC Cal      3   1     1   0
So Ham    2   2     1   0
Eagle Grv  1   3     0   1
NW Wbstr  1   3     0   1
Bel-Klem   0   4     0   1

Friday’s Games
South Hamilton at Woodward-Granger (Homecoming)
NW Webster at Belmond-Klemme
Eagle Grove at South Central Calhoun

Friday, Oct. 1
Woodward-Granger at Belmond-Klemme
Eagle Grove at NW Webster
South Hamilton at South Central Calhoun
———————————————-

Class 1A District 7
All      District
W   L     W   L
Van Mtr    4   0     1   0
AC/GC      4   0     1   0
Int-35      2   2     1   0
Nod Val    2   2     0   1
WCV        2   2     0   1
Panrama  1   3     0   1

Friday’s Games
Panorama at Interstate-35
AC/GC at Nodaway Valley
Van Meter at West Central Valley

Friday’s Oct. 1
West Central Valley at Panorama (Homecoming)
Interstate-35 at AC/GC
Nodaway Valley at Van Meter
———————————-

Class A District 6
All      District
W   L     W   L
Ogden        4   0     3   0
Belle-Pln     3   1     3   0
Lynn-Sully   3   1     3   0
Col-Mingo    1   3     1   1
Madrid         0   4     0   2
No Mahska   0   4     0   3
Wayne         0   4     0   3

Friday’s Games
North Mahaska at Belle Plaine
Madrid at Lynnville-Sully
Colfax-Mingo at Ogden
Wayne at SW Valley (non-district)

Friday, Oct. 1
Belle Plaine at Ogden
Wayne at Madrid
Lynnville-Sully at Colfax-Mingo (at Central College)
Columbus at North Mahaska (non-district